Drenaże i odwodnienia ogrodów

Drenaże ogrodów w Szczecinie, od projektu po wykonanie

Trudno byłoby pielęgnowanie ogrodu bez wody, wszak podlewanie roślin to konieczność. Jednakże, jak to w życiu bywa, nadmiar niczego nie jest wskazany. Jeśli woda deszczowa zalega w ogrodzie, to nie tylko przekłada się to na nieestetyczny wygląd i utrudnia poruszanie się po ogrodzie, ale przede wszystkim źle wpływa na całą roślinność, narażając ją na gnicie. Woda stojąca w ogrodzie może mieć negatywny wpływ także na budynek mieszkalny, szczególnie jeśli gromadzi się bezpośrednio przy nim. Budynek wystawiony na częste działanie wody, stopniowo ulega zniszczeniu, dlatego nie warto zwlekać z decyzją o wykonaniu odwodnienia w ogrodzie.

Ogrodnictwo Szczecin 0002
Uslugi Ogrodnicze Szczecin 0002
Uslugi Ogrodnicze Szczecin Atlantycka 0003
Uslugi Ogrodnicze Szczecin Atlantycka 0004

W przypadku budynków, najlepszy jest drenaż opaskowy. Nie każdy posiada stosowny sprzęt i wiedzę, aby zastosować odpowiednią metodę drenażową. Jest to przedsięwzięcie wymagające dużego nakładu pracy i czasu, dlatego warto zlecić to zadanie osobom, które zawodowo zajmują się pracami w ogrodzie. Jeżeli zaobserwują Państwo, że po intensywnych deszczach, woda pozostaje na powierzchni, to czas aby zainterweniować i podjąć stosowne kroki.  Do najlepszych rozwiązań należy:

Uformowanie terenu

Drenaż powierzchniowy

Drenaż podziemny

Najczęstszą przyczyną zalegania wody jest nieprzepuszczalna gleba z dużą zawartością gliny oraz nawierzchnia ogrodowa, która uniemożliwia wsiąkanie wody. Jednym z rozwiązań dla tego problemu jest właściwe uformowanie terenu - tak aby woda ściekała we właściwe miejsce. Metoda ta najlepsze efekty przynosi na działkach, gdzie występuje naturalny spadek, niestety nie zawsze okazuje się dostateczna. Nasi pracownicy zrobią rozpoznanie terenu i podpowiedzą, czy w danym miejscu będzie to rozwiązanie właściwe i przyniesie oczekiwane rezultaty. W razie konieczności zaproponują inny środek zaradczy.

Innym rozwiązaniem jest drenaż powierzchniowy, który polega na wykopaniu wzdłuż powierzchni utwardzonej rowów, o głębokości ok. 40cm i wyściełaniu ich geowłókniną. Następnie należy wysypać warstwę żwiru lub keramzytu. Całość powinno się właściwie uformować i zachować odpowiedni spadek. W rezultacie woda gromadzi się w warstwie drenażowej, po czym wsiąka w ziemię.

Odwodnienia ogrodów warto zlecić profesjonalistom

Innym rozwiązaniem jest drenaż podziemny czyli zamontowanie rur drenarskich z sączkami, które odprowadzą wodę na zewnątrz do rzeki lub rowu melioracyjnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że znaczenie ma tu oczywiście położenie terenu, ponadto niezbędne jest w tym przypadku pozwolenie wodoprawne. Jeśli nie ma możliwości na odprowadzenie wody na zewnątrz, można wybudować studnię chłonną. Posiadamy odpowiedni sprzęt i doświadczenie w zamontowaniu takiego systemu drenarskiego. Realizacja poprzedzona jest dokonaniem dokładnego projektu, który pomoże dokładnie rozplanować całe przedsięwzięcie, aby było jak najbardziej skuteczne.

Usługi ogrodnicze w Szczecinie i okolicach świadczymy od 1998 roku, posiadamy więc długoletnie doświadczenie. Pracownicy zatrudnieni w naszej firmie, są kompetentni i uczciwi, a wszelkie zlecenia wykonują z zaangażowaniem. Warto powierzyć wszelkie prace ogrodnicze naszej firmie, z całą pewnością nie zawiedziemy Państwa oczekiwań. Działamy na jasnych warunkach, terminowo i solidnie.

Usługi Ogrodnicze Zbigniew Zieliński
25 lat na rynku szczecińskim

Wszelkie prace ogrodowe w przestrzeni miejskiej i ogródkach przydomowych Szczecin i okolice

Motorówki Szczecin

  • Usługi Ogrodnicze Zieliński
  • ul. Rydla 33/36, 70-783 Szczecin
  • tel. 602 477 029, 500 288 722
  • e-mail: uslugiogrodnicze@op.pl